Strona 1 z 1

Kompendium: Quiz multimedialny

PostNapisane: czwartek, 20 października 2016, 18:39
napisany przez wilk
Quiz multimedialny (obrazkowy, dźwiękowy)

Czat IRC-owy jest formą komunikacji stricte tekstową i nie oferuje osadzania w rozmowach treści graficznych czy multimedialnych. Niektóre programy do czatowania starając się urozmaicić to surowe środowisko zaczęły oferować oprócz kolorowania nicków i komunikatów np. możliwość podmieniania emotikon na ich graficzne wizualizacje, czasem wprowadzając także inne dodatkowe obrazki reprezentujące wybrane ciągi znaków, a nawet awatary przypisane do nicków[1]. Pojawił się nawet (1996-1999), nielubiany przez użytkowników tekstowego IRC-a, program Microsoft Comic Chat Obrazek, który pozwalał przekształcać rozmowę w formę komiksową. Jednak z uwagi na stosowanie niestandardowych rozwiązań komunikaty od takich użytkowników były nieczytelne dla pozostałych osób nie używających tego programu.

Tekstowa natura wymusiła więc taką właśnie postać rozrywki quizowej, choć stosowane skrypty quizowe często używają dodatkowego kolorowania tekstu, pozwalając na lepsze odróżnianie poszczególnych komunikatów. Nic jednak nie stało na przeszkodzie, by w treści pytań zamieszczać odnośniki do treści multimedialnych. Co więcej niektóre programy, szczególnie webowe, wykrywają „linki” umożliwiając ich klikanie i automatyczne otwieranie w przeglądarce internetowej, bez potrzeby zaznaczania tekstu i wklejania do paska adresu. W ten sposób możliwe jest zaprezentowanie graczom obrazka, animacji, fragmentu dźwiękowego lub filmowego oraz jednoczesne zadanie pytania o to, co on przedstawia lub też, podobnie jak w tradycyjnych pytaniach, pokusić się można o skojarzenia (np. obrazek przedstawia elementy kojarzące się z filmem), bądź pytania pośrednio związane (np. zdjęcie przedstawia kadr z filmu, ale pytanie dotyczy innego filmu w którym grał dany aktor). Ponadto taka forma rozdzielenia treści pozwala na wprowadzanie różnych urozmaiceń i modyfikacji, czyli np. zniekształceń w obrazkach (mozaika, szum, negatyw, odwrócenie) czy puszczaniu fragmentów dźwiękowych od tyłu, przyspieszonych itp. Zwykle pytania tego rodzaju łączone są w pełne zestawy i puszczane jako jeden quiz tematyczny, zaś najodpowiedniejszą formą quizową jest klasyczny „Dizzy” (lub „iQuiz”), choć pojawiały się i inne typy quizów.

Aby zrealizować taki rodzaj quizu niezbędne jest czaso- i pracochłonne (szczególnie w przypadku quizów dźwiękowych) przygotowanie odpowiednich plików. Źródłem plików zwykle są strony typu Google Images czy YouTube, ale czasem także własna kolekcja lub są one samodzielnie tworzone. Na koniec niezbędne jest skorzystanie z odpowiedniej platformy pozwalającej na prezentowanie takich treści w postaci hostingu obrazków lub trudniej dostępnego hostingu oferującego odtwarzacz multimedialny w technologii Flash albo HTML5. Naturalnie wykorzystać można także własny serwer i samemu przygotować stronę z odtwarzaczem. W każdym przypadku wymagane jest używanie losowych nazw wgrywanych plików, aby nie zdradzały zawartości (hostingi często same nadają takie nazwy) oraz zablokowanie listowania katalogu z plikami lub wgrywanie zdjęć na hosting indywidualnie, bez tworzenia albumu, aby grający nie podglądali kolejnych plików. Konieczne jest też usunięcie tagów multimedialnych (ID3v1/2), bowiem niektóre odtwarzacze mogą je wyświetlać zdradzając od razu odpowiedź. W miarę możliwości wskazane jest także blokowanie internetowych narzędzi pozwalających na wyszukanie na podstawie obrazka stron, na których podobny mu jest osadzony - co również może zdradzić to, co on przedstawia. Zazwyczaj zalecane jest również, by obrazki były przeskalowane, a pliki audio skonwertowane do gorszej jakości, a same fragmenty trwały zaledwie kilka sekund, tak aby pliki były objętościowo mniejsze i grający mieli jak najszybszy dostęp. Stosowane formaty plików to: jpg, png, gif, mp3, ogg i mp4.

Trudno z całą pewnością ustalić kiedy po raz pierwszy pojawił się pomysł zrealizowania takiego rodzaju pytań i kiedy takowego typu pierwsze pytanie zostało zadane[2], aczkolwiek opierając się o wszelkie posiadane materiały i logi można stwierdzić, że:

  • Pierwsza sugestia na quizy z obrazkami pojawiła się 11 maja 2007 roku[3], lecz nie została podchwycona i zrealizowana, aż do 31 lipca 2007, gdy zaprezentowany został przez quizowicza o nicku Ebo1a (#QuizPL @ IRCnet) pierwszy quiz obrazkowy i zawierał on pytania ogólne o to, co przedstawia załączone zdjęcie (np. kadr z filmu, urządzenie, flaga kraju lub zarys granic państwa).

  • Pomysł na quizy dźwiękowe został zaproponowany przez quizowiczkę o nicku marla (#QuizPL @ IRCnet) 4 września 2014 roku[4]. Pierwszy quiz dźwiękowy odbył się 14 września 2014 roku, a jego autorem był wilk (#QuizPL @ IRCnet) i polegał na rozpoznawaniu 5-sekundowych fragmentów znanych przebojów muzycznych odgrywanych za pomocą przygotowanego na tę potrzebę odtwarzacza.

  • 23 sierpnia 2015 roku przeprowadzony został pierwszy quiz obrazkowy oparty o skrypt „Familiady”. Autorem quizu, jak również pomysłodawcą (30 lipiec 2015[5]) był eggrodd (#QuizPL @ IRCnet). Zabawa polegała m.in. na wymienianiu lub rozpoznawaniu obiektów widocznych na zdjęciu, uzupełnianiu haseł krzyżówki, wyszukaniu wyrazów w diagramie oraz znalezieniu różnic pomiędzy dwoma połówkami obrazka.

  • 17 grudnia 2017 roku zrealizowany został pierwszy quiz obrazkowy w oparciu o skrypt „Milionerzy”. Autorem i pomysłodawcą (14 września 2017[6]) była litlegirl (#QuizPL @ IRCnet). Gra polegała na rozpoznawaniu postaci z kreskówki „Simpsonowie”.


[1] Webowe klienty IRC typu IRCCloud oferują osadzanie w treści rozmowy podglądu linkowanej strony lub miniatury obrazka.
[2] Kompendium opiera się jedynie o posiadane materiały i logi. Z uwagi na jego powiązanie z naszym kanałem te właśnie logi są najpełniejsze, ale posiadane są też logi z wielu innych kanałów quizowych, jednak autor nie wszystko rejestruje i nie wszędzie przebywa, stąd niewykluczone jest, że ktoś wcześniej już próbował takich form zabawy.
[3] (11.05.2007) 23:22:39<@wilk> w pytaniu bedzie link do obrazka z zadaniem ;p
[4] (04.09.2014) 20:45:26<escaper> wlasciwie czemu nie ma np. kuizow muzycznych? czegos w desen taki, ze kawalek jakiegos kawalka leci i trzeba zgadywac. jest to technicznie niewykonalne?
[5] (30.07.2015) 22:56:26<eggrodd> a co myslisz o pytaniach familiadowych z linkiem?
[6] (14.09.2017) 00:08:42<@litlegirl> chcę też zrobić obrazkowych milionerów




Powrót do spisu treściPoradnik dla autorów quizówInstrukcje dla puszczających quizy