Jeśli chcesz, by również Twoje pytania pojawiły się na naszym kanale w formie wieczornej premiery quizowej, a później na stałe zagościły w bazie Quizbota, to zapoznaj się z kilkoma zasadami tworzenia premier quizowych.
Wybór rodzaju premiery quizowej.
Premiera quizowa Twojego autorstwa może obejmować dowolną dziedzinę wiedzy i życia lub być ogólna. Masz ochotę zadać naszym bywalcom pytania dotyczące Twojej ulubionej książki? Uprawiasz lub jesteś fanem jakiegoś pasjonującego sportu? Może interesujesz się muzyką, literaturą, filmem lub wieloma, wieloma innymi rzeczami? Albo po prostu masz pomysł na kilka luźnych pytań? Nic prostszego, oto najpopularniejsze rodzaje quizów: (rozwiń wybrany rodzaj quizu)
Ten quiz opiera się ściśle na wiedzy graczy i jest podstawową formą premier quizowych. Wybierz dziedzinę tematyczną lub wiedzę ogólną i ułóż około 50 pytań (powyżej 30). Jak pisać? To proste — jedyna słuszna postać dla takiej premiery powinien wyglądać tak:
pyt Ile jest 2*2? odp cztery pyt Jak ma na imie brat Lolka? odp Bolek
Uwaga: Sprawdź czy przez pomyłkę na początku którejś z linii nie jest np. „pty”/„opd”.
Quiz: Milionerzy(mIRC/irssi)
Quiz ten jest drugim najpopularniejszym typem i stanowi nawiązanie do telewizyjnego teleturnieju. Oparty jest na wiedzy graczy, lecz w mniejszym stopniu niż Dizzy, gdyż polega na wybraniu poprawnej odpowiedzi spośród czterech wyświetlanych. Jeśli premiera tego typu Cię interesuje, to zbierz około 40 pytań (powyżej 25). Teraz do każdego pytania i poprawnej odpowiedzi musisz dopisać po trzy błędne odpowiedzi (zmyłki) tematycznie związane z pytaniem. Zapisujesz je w poniższym formacie pamiętając, że pierwsza z czterech odpowiedzi musi być tą poprawną — nie martw się, skrypt przemiesza odpowiedzi przed wyświetleniem.
Ktorego pierwiastka jest najwiecej w atmosferze ziemskiej? azotu tlenu fosforu chloru Skad pochodzi Conan Barbarzynca? z Cimmerii z Rivii z Oz z Mordoru
Wskazówka: Staraj się w przypadku pytań o np. liczby lub daty, aby poprawna odpowiedź nie zawsze była jedną ze środkowych lub skrajnych (chodzi wartość liczbową), dzięki czemu ominiesz schemat odrzucania przez graczy skrajnych odpowiedzi, przez co pozostaje im zawsze wybór 50/50.
Wskazówka: Jeśli poprawna odpowiedź ma być pusta (np. chodzi o uzupełnienie zdania), to umieść tam tekst np. „[zostawic puste]”. Skrypt dla mIRCa zaakceptuje także pustą linię (sam enter, nie pominięcie linii).
Uwaga: Pamiętaj — jedno pytanie i zawsze cztery odpowiedzi, z czego pierwsza jest tą poprawną. Kolejność tych błędnych nie ma znaczenia, skrypt wyświetla je losowo.
Pomocne: Jeżeli chcesz zawrzeć więcej (lub mniej) mylących odpowiedzi, to umieść drugą wersję tego pytania w osobnym pliku i prześlij nam ją wraz z oryginalną premierą. Pytania tego typu idealnie pasują, gdy odpowiedzią musi być jedynie wybór pomiędzy „tak/nie” albo „prawda/fałsz”.
Quiz: Mieszacz(mIRC) / iQuiz(irssi)
Ten typ quizu jest trudniejszy i nie polega do końca tak jak Dizzy na wiedzy, a na spostrzegawczości i myśleniu abstrakcyjnym. Zawiera on tylko same wyrazy lub krótkie hasła stanowiące odpowiedź, która w momencie wyświetlenia na kanale zostaje rozsypana na pomieszane literki. Z uwagi na to najlepiej, gdy jest to quiz tematyczny, wówczas grający mogą łatwiej się domyślić jaki wyraz kryje się za rozsypanką. Zbierz zestaw około 60 haseł/wyrazów (powyżej 40) i zapisz je według poniższego przykładu:
1 Barbara 2 Marta 3 Agnieszka 4 Joanna
Wskazówka: Jeśli chcesz, to możesz zaakcentować pierwsze litery wyrazów wielką literą (czyli tak, jak powyżej, ale nie tylko przy nazwach własnych), co ułatwi nieco graczom orientację, szczególnie w przypadku, gdy w odpowiedzi jest więcej niż jeden wyraz. Oceń jednak czy hasła nie staną się przez to zbyt łatwe.
Uwaga: Sprawdź czy kolejność numeracji wszystkich linii jest prawidłowa.
Quiz: Familiada(mIRC) / iQuiz(irssi)
Quiz tego typu nawiązuje do telewizyjnego teleturnieju i polega na rozgrywce pomiędzy dwoma drużynami, ale prowadzony jest także ranking indywidualny. Stanowi on formę pośrednią między quizem tematycznym i ogólnym — każde pytanie jest niejako tematyczne, ale poszczególne pytania nie muszą być z tej samej dziedziny. Na każde pytanie może być do 10 odpowiedzi (może być mniej). Quiz taki powinien mieć około 25 pytań/rund (powyżej 15) w postaci:
Wymien planety Ukladu Slonecznego: Merkury*Wenus*Ziemia*Mars*Jowisz*Saturn*Uran*Neptun Elementy zestawu komputerowego: klawiatura*monitor*myszka*glosniki*mikrofon*komputer
Wskazówka: Z uwagi na sposób punktowania odpowiedzi (te pierwsze, z lewej są najwyżej punktowane) zalecane jest umieszczenie na początku listy odpowiedzi najtrudniejszych lub najdłuższych.
Uwaga: Sprawdź czy przez pomyłkę nie występuje gdzieś spacja przed lub za gwiazdką, bądź nie ma pustej odpowiedzi pomiędzy gwiazdkami.
Uwaga: Z powodu znacznej trudności wyłapywania literówek i błędów w odpowiedziach pytań tego typu prosimy bardzo o szczególne przyjrzenie się im przed wysłaniem nam quizu.
Pomocne: Jeśli w którymś pytaniu ogranicza Cię limit mIRCowego skryptu w postaci maksymalnie 10 odpowiedzi na pytanie (iQuiz, nowsza wersja skryptu Familiady oraz sam Quizbot nie posiadają takiego limitu), to zapisz w osobnym pliku drugą wersję tego pytania bez powyższego ograniczenia i także nam ją przyślij. Miej na uwadze, że Quizbot akceptuje również alternatywne wersje odpowiedzi, przykładowo: PYT: Zamki w Polsce. ODP: Zamek w Malborku/Malbork; Zamek Stary w Grodnie/Grodno/Zamek Stary/Zamek w Grodnie; Zamek Krzyztopor/Krzyztopor. Prosimy jednak o postaranie się, aby jak najbardziej (najlepiej w zupełności) rozbudować listę możliwych odpowiedzi, bądź też o zaznaczenie w pytaniu, że chodzi jedynie o ważniejsze hasła.
Quiz: Koło Fortuny(mIRC)
Ten rodzaj quizu nawiązuje do telewizyjnego teleturnieju i oparty jest na wiedzy, szczęściu graczy i ich spostrzegawczości. Do poprawnej rozgrywki wymaga od 2 do 5 graczy. Jest jednym z rzadziej używanych, a dostępne skrypty nie posiadają trybu autoquizu, więc pytania musisz wprowadzać samodzielnie podczas jego trwania. Do quizu przygotuj sobie około 20 haseł (powyżej 15) o odpowiedniej długości w podręcznym pliku lub wymyślaj na poczekaniu. Przykładowe hasła:
Raz na wozie, raz pod wozem Apetyt rosnie w miare jedzenia Strach ma wielkie oczy
Quiz: 1 z 10(mIRC)
Ten rodzaj quizu swoją formułą nawiązuje do jednego z najstarszych i najbardziej popularnych teleturniejów telewizyjnych. Podobnie jak Dizzy opiera się na ścisłej wiedzy graczy, dopuszczając jednak możliwość podawania odpowiedzi w innej dowolnej przewidzianej postaci. Do poprawnej rozgrywki wymaga od 4 do 20 graczy. Skrypt wymaga przygotowania trzech plików z zestawami pytań, po jednym dla każdego etapu gry (w I etapie musi być dwa razy tyle pytań ilu będzie graczy, czyli 20-40 pytań; w II etapie powinno być przynajmniej 50 pytań; w III etapie powinno być 40 pytań) według poniższego formatu. Postaraj się, by akceptowane były poprawne odpowiedzi we wszystkich możliwych formach.
pyt Ile metrow kwadratowych ma 1 ar? odp 100 odp sto pyt Celem wojen burskich bylo przejecie kontroli nad weglem, miedzia czy diamentami? odp diament odp diamenty odp diamentami
Uwaga: Sprawdź czy przez pomyłkę na początku którejś z linii nie jest np. „pty”/„opd”.
Quiz: Pomieszany(Dizzy/iQuiz)
Quiz ten jest połączeniem quizów typu Dizzy i Mieszacza. Z Dizzy bierze on formę quizu, czyli pytanie-odpowiedź, a z Mieszacza to, że mamy do czynienia z rozsypanką liter, przy czym tutaj to treść pytania (a nie odpowiedź) jest pomieszana. Polega on na odgadnięciu pomieszanego pytania i dopiero wówczas udzieleniu odpowiedzi.
oparty na skrypcie Dizzy(mIRC)
Quiz tego typu nie jest nowym rodzajem skryptu, a inną formą quizową opartą o tradycyjny skrypt. Zapisz do pliku około 50 pytań (powyżej 30), jednak pamiętając, że treść pytania musisz pomieszać Ty, własnoręcznie (tylko nie pogub literek) lub skorzystaj z programu Mieszacz, który na koniec zrobi to za Ciebie. Przykład jak zapisywać takie pytania (tekst „Rozszyfruj i odpowiedz” możesz zastąpić dowolnym innym):
pyt Rozszyfruj i odpowiedz: aAl am ... odp kota pyt Rozszyfruj i odpowiedz: smioe tibwo odp bajt
Uwaga: Sprawdź czy przez pomyłkę na początku którejś z linii nie jest np. „pty”/„opd”.
Ważne: Przyślij nam także pytania w oryginalnej, niepomieszanej postaci — nie każ nam zgadywać ponownie.
oparty na skrypcie iQuiz(irssi)
W tym przypadku quiz jest w pełni nowym rodzajem skryptu, który sam pomiesza pytanie. Zapisz do pliku około 50 pytań (powyżej 30), kierując się podanym poniżej wzorem:
pyt Ala ma ... odp kota pyt osiem bitow odp bajt
Quiz: Obrazkowy(Dizzy/iQuiz)
Quiz tego typu nie jest nowym rodzajem skryptu, a inną formą quizową. Polega on na tym, że podawany jest link do obrazka i zadawane jest pytanie odnośnie tego co przedstawia. Utwórz na podstawie poniższego przykładu zestaw około 40 pytań (powyżej 20), pamiętając aby nazwa pliku nie zdradzała odpowiedzi (użyj losowych znaków):
na obrazku nie powinna znajdować się wprost napisana odpowiedź
na obrazku nie powinny być widoczne duże znaki wodne, loga lub podpisy
obrazek nie powinien przekraczać wymiarów ok. 1024x768 pikseli, a rozmiar mieć do ok. 50 kB (aby nie spowalniało pobierania przez kilku graczy jednocześnie lub serwer nie odrzucał połączeń)
w razie potrzeby możesz wykadrować zdjęcie lub podbić gammę
nazwa pliku nie może zdradzać jego zawartości, ani pliki nie mogą być kolejno numerowane (aby gracze nie podglądali kolejnych plików; hostingi zwykle przydzielają losowe nazwy)
dopuszczalne typy plików to JPG, PNG i GIF (może być animacja)
listowanie katalogu z plikami musi być wyłączone (w przypadku własnego serwera)
jeśli nie posiadasz własnego (lub od znajomego) serwera, to obrazki umieść w serwisie hostującym obrazki (np. Postimage, Imgur, ImgBB, ImageCurl(do 5 plików naraz), Zapodaj(do 5 plików naraz), Pasteboard(po 1 pliku naraz), ImgBox(należy wyłączyć tworzenie galerii!), ImageBam(należy wyłączyć tworzenie galerii!)), ale takim, który nie wymaga rejestracji do oglądania, nie wyświetla stron przejściowych np. z reklamami lub nagle wyskakujących okienek (najlepiej jeśli wyświetla tylko sam obrazek — wybierajcie bezpośrednie linki), nie tworzy z kilku wgranych jednocześnie plików galerii (aby gracze nie podglądali kolejnych plików)
Jeśli masz z tym problemy, to prześlij nam obrazki, a umieścimy je od razu na naszym serwerze i odeślemy Ci linki, których użyjesz w quizie.
Ważne: Przyślij nam koniecznie także pytania zawierające oryginalne nazwy plików lub lepiej - nazwij pliki tak samo jak odpowiedzi w quizie. Nie każ nam dopasowywać obrazków do odpowiedzi.
Super-techniczne info: używamy programu RIOT, eksport do JPG (~50%, 4:2:0), przeskalowane do max. 768 px, 512 px lub 256 px (filtr Lanczos3). Test rozmiaru ramki.
Quiz: Dźwiękowy(Dizzy/iQuiz)
Quiz tego typu nie jest nowym rodzajem skryptu, a inną formą quizową. Polega on na tym, że podawany jest link do pliku dźwiękowego i zadawane jest pytanie odnośnie tego co przedstawia. Pliki dźwiękowe odtwarzają się automatycznie poprzez odtwarzacz wbudowany w nowoczesne przeglądarki (HTML5).
Ten rodzaj quizu wymaga odpowiedniego przygotowania plików dźwiękowych dla odtwarzacza (przykładowy utwór do przetestowania jak to działa), więc kontakt z Operatorem celem uzyskania szczegółowych instrukcji może być niezbędny. Jednakże przygotuj sobie wcześniej około 30 pytań (powyżej 20) według poniższego formatu, a także zbierz zestaw utworów (np. linki do YouTube lub pliki z własnej kolekcji):
Jeśli jednak chcesz spróbować własnych sił w przygotowaniu próbek dźwiękowych (możesz w tym celu użyć np. Audacity), to miej na uwadze aby:
we fragmencie nie powinna być śpiewana wprost odpowiedź (np. tytuł piosenki)
fragment powinien trwać maksymalnie 5-7 sekund (nie całe utwory!)
postaraj się nie ucinać śpiewanych słów
postaraj się usunąć początkową/końcową ciszę
postaraj się, by fragment nie zaczynał/kończył się trzaskiem (możesz zastosować delikatny efekt fade-in/out)
postaraj się znormalizować poziom dźwięku (aby fragmenty nie były ledwie słyszalne, bądź nagle „ryczały”)
tagi/metadane muszą zostać usunięte (odtwarzacze mogą wyświetlać tytuł/autora z tagów)
nazwa pliku nie może zdradzać jego zawartości, ani pliki nie mogą być kolejno numerowane (aby gracze nie podglądali kolejnych plików; hostingi zwykle przydzielają losowe nazwy)
dopuszczalne typy plików to MP3 i OGG (obecnie MP3 jest wspierany już w niemal każdej przeglądarce)
listowanie katalogu z plikami musi być wyłączone (w przypadku własnego serwera)
jeśli nie posiadasz własnego (lub od znajomego) serwera, to umieść pliki w serwisie hostującym i oferującym odtwarzacz HTML5/Flash (np. Vocaroo), ale takim, który nie wymaga rejestracji do odsłuchu oraz nie wyświetla stron przejściowych np. z reklamami lub nagle wyskakujących okienek
Jeśli masz z tym problemy, to skontaktuj się z nami i pomożemy Ci przygotować pliki, umieścimy je od razu na naszym serwerze, a Tobie odeślemy linki, których użyjesz w quizie.
Ważne: Przyślij nam koniecznie także pytania zawierające oryginalne nazwy plików lub lepiej - nazwij pliki tak samo jak odpowiedzi w quizie. Nie każ nam dopasowywać utworów do odpowiedzi.
Pomocne: W miarę możliwości prosilibyśmy, by podczas zapisywania fragmentów wyeksportować je także w formacie FLAC albo WAV i właśnie te pliki (zamiast MP3/OGG) nam przesłać, przez co unikniemy strat jakości przy ponownej rekompresji sygnału.
Super-techniczne info: używamy programu Audacity, eksport do MP3 (fast VBR, q9, joint stereo) oraz do OGG (q0), oba w 22 kHz.
Quiz: Quizbot
Jeżeli jesteś zainteresowany/a taką formą rozgrywki, to możemy udostępnić Ci naszego Quizbota do przeprowadzenia swojego quizu. Nasz Quizbot umożliwia zadawanie większości typów pytań (Dizzy, Milionerzy, Familiada [bez drużyn], Mieszacz, Pomieszany oraz pytania tzw. szybkie) i mogą one być dowolnie przemieszane w jednym quizie. Plik z pytaniami wymaga specjalnego formatu, dlatego też kontakt z Operatorami jest niezbędny, aczkolwiek przygotuj sobie wcześniej zestaw około 50 pytań (powyżej 30) dowolnie wybranych rodzajów (dizzy, milionerowe i in.). Opis dodatkowych funkcji Quizbota znajdziesz tutaj, ale jeśli chcesz zastosować inne ustawienia lub punktację niż dostępne na co dzień na kanale, to także daj nam znać.
Podane powyżej ilości pytań dla każdego rodzaju quizu mają charakter orientacyjny, choć zwykle są normą. Chodzi o to, by quiz miał rozsądną liczbę pytań — nie był za krótki, ale i nie zamęczył graczy.
W czym pisać? Najlepiej w systemowym Notatniku, Notepad++, Notepad2, Notepad3, Metapad, EditPad Lite, EmEditor lub innym ulubionym edytorze tekstu nieformatowanego. Zdecydowanie odradzamy pisanie pytań w WordPadzie, Wordzie lub Writerze, bo pomimo tego, że może to być wygodniejsze, to programy te zachowują się „zbyt poprawnie” zamieniając niektóre znaki na ich drukarskie odpowiedniki (standardowy problem z myślnikami zamienianymi na pauzy/półpauzy, drukarskimi cudzysłowami, apostrofami, jednoznakowymi wielokropkami i in.), które są jednak błędnie wyświetlane na IRC-u i których nie da się łatwo wprowadzić za pomocą klawiatury. Prowadzić to do problemu z niemożliwością podania poprawnej odpowiedzi.
Jeśli jest to Twoja pierwsza premiera quizowa, to możesz dać nam o tym znać i ułożymy ten quiz wspólnie — na dobry start jeden z Operatorów ułoży połowę pytań, byś mógł/mogła obejrzeć jak to mniej więcej wygląda oraz mieć praktyczny ogląd na poniżej opisane wytyczne układania pytań. Quiz możesz też ułożyć z dowolną inną osobą, pod warunkiem, że Wasz wkład pracy będzie zbliżony.
Podstawowe zasady układania premier quizowych.
Skrócone, bardzo uproszczone wymogi (na szybko):
Format pliku z pytaniami musi być poprawny, bo quiz się nie uda.
Nie może być błędów merytorycznych. Wystrzegać się należy błędów ortograficznych, stylistycznych, interpunkcyjnych oraz literówek (szczególnie w odpowiedziach!). Zamiast liter diakrytycznych („ą”, „ę” itd.) użyj ich form bez ogonków. Pytania zaczynaj wielką literą i kończ kropką, znakiem zapytania, wielokropkiem, bądź dwukropkiem. Odpowiedzi, prócz nazw własnych, imion itd., pisz małymi literami.
Nie układaj pytań w Wordpadzie, Wordzie lub Writerze — użyj zwykłego Notatnika lub innego edytora tekstu nieformatowanego np. Notepad++.
Pytania nie mogą być treścią zależne od siebie — każde musi być samodzielne.
Zamiast pytać o „obecne” albo „bieżące” wydarzenie lub osobę na jakimś stanowisku czy też „najnowszy” film lub płytę zespołu — podaj rok lub zakres lat (np. w nawiasie).
Pytania muszą być uniwersalne, więc unikaj własnego osądu („najlepszy”, „najpopularniejszy”, „najładniejszy”, „według mnie”, „mój ulubiony” itp.).
Pytania powinny być konkretne i jednoznaczne, ale nie mogą być zbyt długie — góra dwa zdania. Dotyczy to w szczególności odpowiedzi, które powinny mieć maksymalnie 2-3 wyrazy.
Wykluczone są przekleństwa w pytaniach i odpowiedziach.
Unikaj układania przesadnie trudnych pytań, bo w quizie nie chodzi o !podpowanie aż do odsłonięcia odpowiedzi czy wybranie jednej z czterech niemal identycznych opcji.
Opis pełnych wytycznych pisania poprawnych pytań i odpowiedzi (przeczytanie bardzo wskazane):
Format pliku musi być poprawny, w przeciwnym razie premiera na kanale może nie wyjść i utknąć w miejscu (lub „rozjechać się”). Tyczy się to pustych linii w pliku z quizem, literówek „pty”/„opd” w Dizzy, błędnej numeracji haseł w Mieszaczu lub złej liczbie odpowiedzi w Milionerach.
Pytania i odpowiedzi nie mogą zawierać błędów merytorycznych, a wystrzegać się należy błędów ortograficznych, stylistycznych oraz interpunkcyjnych (spacje po nawiasach otwierających, przed zamykającymi lub przed przecinkami, brak spacji wokół myślnika, brak spacji przed jednostką miary [źle: „100km/h”, dobrze: „440 Hz”], spacja przed symbolem miary [źle: „5 %”], zbędne dwukropki po „np.” czy „m.in.” itp.). O ile literówka w pytaniu nie jest jeszcze tragedią, choć zapewne zostanie wytknięta, o tyle taki błąd w odpowiedzi może skutecznie popsuć graczom humor i zabawę.
Pytania muszą zaczynać się wielką literą i stanowić pełne, poprawne zdania języka polskiego oraz kończyć się kropką, a w przypadku faktycznych pytań — znakiem zapytania, chyba że oczekiwane jest dokończenie zdania odpowiedzią — wówczas stosujemy dwukropek lub wielokropek. Odpowiedzi powinny być pisane małą literą, chyba że są to nazwy własne, imiona i nazwiska, tytuły itp.
W pytaniach, a tym bardziej w odpowiedziach nie wolno używać znaków diakrytycznych. Zatem: „ą”, „ć”, „ę”, „ł”, „ń”, „ó”, „ś”, „ź”, „ż” (i ich wielkie odpowiedniki) zamieniamy na litery bez ogonków/kropek/kresek, zaś umlauty muszą być spolszczone (np. „ö” zamieniamy na „oe”). Nie wolno także stosować drukarskich odpowiedników znaków interpunkcyjnych (np. „…” — jednoznakowy wielokropek, „—”/„–” — pauza i półpauza, «„»/«”» — cudzysłów) ani innych znaków niedostępnych wprost z klawiatury. Problematyczny z tego powodu jest zapis niektórych symboli miar. Tam gdzie się da zastosuj nazwę miary lub jej skrót (np. „sinus 60 stopni”, „36,6 st. Celsjusza”, „10 cali”, „3 promile”), ewentualnie dla sekund kątowych możesz zastosować apostrof „'”, dla cali i minut kątowych — cudzysłów „"”, zaś dla stopni (także jako temperatury)… w absolutnej ostateczności znak karety „^” (potęga). Powierzchnię i objętość możesz zapisać skrótem (np. „500 km kw.”, „2 m szesc.”) lub z użyciem potęgowania (np. „100 m^2”).
Pytania nie mogą być treścią wzajemnie zależne, czyli każde pytanie formułuj tak, aby mogło istnieć samodzielnie, niezależne od innych (po przemieszaniu zestawu pytań). Ułatwia to grę, bo nie trzeba przewijać okienka, by zobaczyć o co chodziło w poprzednim pytaniu, zaś jeśli w trakcie gry dołączy nowa osoba, to nie będzie miała problemu ze zrozumieniem o co chodzi, gdy użyje polecenia przypominającego pytanie.
Spoiler:
Tak jest źle:
pyt zagral glowna role w Szklanej pulapce odp Bruce Willis pyt kto byl jego zona ?? odp Demi Moore
Tak jest dobrze:
pyt Zagral glowna role w filmie "Szklana pulapka". odp Bruce Willis pyt Kto byl zona Bruce'a Willisa? odp Demi Moore
A tak nawet lepiej:
pyt Odtworca roli glownej w filmach "Szklana pulapka" oraz "12 malp". odp Bruce Willis pyt Byla zona Bruce'a Willisa (lata 1987-2000). odp Demi Moore
Odpowiedź musi być w tej samej odmianie (przypadek i liczba), która wynika z treści pytania, chyba że zostanie to w nim zaznaczone poprzez dodanie moderatora na końcu pytania np. „(odp. w m.)”. Staraj się jednak trzymać mianownika.
Nie powtarzaj w odpowiedzi wyrazów, które znalazły się już w pytaniu (np. w pytaniach o rok wydarzenia pomiń w odpowiedzi słowo „roku”), chyba że są one integralną częścią odpowiedzi i bez nich straci ona sens. W szczególności unikaj sytuacji, w których odpowiedź może zostać wprost skopiowana z treści pytania lub jest w nie w jakiś sposób wkomponowana - np. w quizach obrazkowych odpowiedź nie powinna widnieć na obrazku, a w quizach dźwiękowych tytuł utworu nie powinien być śpiewany.
Staraj się nie zadawać pytań o coś, co pojawiło się we wcześniejszym pytaniu lub odpowiedzi. Szczególnie tyczy się to pytań odwróconych (zamieniona odpowiedź z pytaniem) — zostaw takie pytanie na kolejny quiz lub zgłoś je osobno. Jeśli kolejność niektórych pytań ma znaczenie, to zwróć na to uwagę, jeśli używasz programu Mieszacz.
Jeśli odpowiedź na pytanie można udzielić zarówno po polsku, jak i w oryginale, to preferuj wersję bardziej powszechną (zwykle spolszczoną). Bądź jednak z tym konsekwentny we wszystkich pytaniach. W przypadku użycia wersji obcojęzycznej poinformuj o tym fakcie graczy, dopisując moderator na końcu pytania np. „(ang.)”, chyba że odpowiedź istnieje tylko w języku obcym, wówczas informację taką możesz pominąć. Adnotację dodaj także jeśli prosisz o rozwinięcie akronimu w innym języku niż ten, z którego pochodzi.
Daty należy zapisywać w postaci słownej np. „13 czerwca 2005” (a bez daty dniowej: „czerwiec 2005”) lub ewentualnie w postaci „29.05.2007”. Standard daty ISO-8601 (np. „2005-06-13”) jest dopuszczalny, aczkolwiek nie polecany. Wiek zapisywany jest cyframi rzymskimi. W przypadku dziesięcioleci piszemy np. „lata 80.” (z kropką po liczebniku, a nie błędnie używaną końcówką fleksyjną np. „lata 80-te”). W odpowiedziach pytań o rok wydarzenia, pomimo iż poprawność językowa nakazywałaby użycie przyimka „w”, to jednak opuść go (np. „W którym roku […]?” -> „1234”, zamiast „w 1234” lub „w 1234 roku”).
Używaj poprawnie zaimków pytających, przede wszystkim „jaki” oraz „który”. Często autorzy używają wyłącznie pierwszej formy, podczas gdy prosta wskazówka pozwoli zapamiętać, że „który? - ten” (wskazywanie elementu zbioru), zaś „jaki? - taki” (cecha obiektu wyrażana najczęściej przymiotnikiem lub wyrażeniem przymiotnikowym). Pytając o przynależność używamy zaimka „czyj”.
W przypadku quizów Milionerowych z pytaniem typu „W którym” lub „Do którego” itp. poszczególne odpowiedzi możesz zapisać w mianowniku i opuścić powtarzanie przyimków („w”, „we”, „z”, „do” itd.).
W Polsce separatorem dziesiętnym w zapisie liczb jest przecinek (a nie kropka), np. „2,5 metra”. Duże liczby zakończone zerami skróć dodając mnożnik dziesiętny (tys., mln, mld), chyba że taki zapis jest istotny. W liczbach pięciocyfrowych i dłuższych dla większej czytelności możesz użyć separatora grup (spacja) do oddzielenia każdej trzycyfrowej grupy np. „123 456 789”.
Pytania, które mogą z upływem czasu się zdezaktualizować muszą mieć dołączoną w nawiasie datę lub zostać odpowiednio sformułowane, aby nie wprowadzać niejasności w przyszłości. Nie stosuj zwrotów kotwiczących w czasie (np. „teraz”, „obecny”, „aktualny”, „najnowszy”, „bieżący”, „ostatni”).
Unikaj subiektywizmu w pytaniach (np. „najpopularniejszy”, „najlepszy”, „największy”, „najszybszy”, „najładniejszy”), chyba że jest to fakt powszechny i upływ czasu tego nie zmieni. Pamiętaj także, żeby w żadnym razie nie posługiwać się własną oceną np. „mój ulubiony”, „najlepszy zdaniem autora”.
W przypadku pytań, w których odpowiedzią jest pojedyncza cyfra lub liczba dwucyfrowa (do 20 włącznie) zamień ją na postać słowną. Zapobiegnie to strzelaniu na chybił-trafił, bowiem gracze widząc jednocyfrową odpowiedź zazwyczaj wyrzucają z siebie wszystkie liczby, nie czytając nawet ze zrozumieniem pytania, a licząc na szczęście.
Form grzecznościowych („Ty”, „Ci”, „Ciebie” i in.) używaj wyłącznie wtedy, jeśli faktycznie zwracasz się bezpośrednio do graczy. W przeciwnym razie pisz te zwroty małą literą. Błąd ten jest często popełniany w tekstach piosenek.
Jeśli pytanie wymaga wymienienia kilku terminów, to rozdziel je przecinkami oraz uporządkuj alfabetycznie lub zaznacz w pytaniu, że wymagany jest inny porządek haseł. W każdym przypadku jeśli format odpowiedzi nie jest oczywisty, to musi zostać zasygnalizowany w pytaniu lub na jego końcu w postaci moderatora np. „(wykonawca - tytuł)”.
W niektórych przypadkach, jeśli Twój quiz jest w całości tematyczny i pytanie dotyczy gry, filmu, serialu, zespołu muzycznego, miasta itp. oraz uważasz, że forma taka będzie bardziej przejrzysta, to możesz dodać np. tytuł jako kategorię/prefiks przed treścią pytań, stawiając za nim dwukropek, np. „Alien: Wcielila sie w role Ripley.”, zamiast wplatać go w treść każdego pytania.
Tytuły utworów, gier, filmów, programów telewizyjnych, książek itd. umieszczaj w cudzysłowie. Jeżeli całą odpowiedzią jest tytuł, to cudzysłów pomiń, podobnie cudzysłów możesz opuścić jeśli tytuł jest kategorią/prefiksem. Stosuj zapis adekwatny do języka, z którego pochodzi tytuł — w języku polskim wielką literą zapisuje się tylko pierwszy wyraz tytułu (choć tytuły gazet i czasopism zwykle wielkimi literami, poza spójnikami), zaś w języku angielskim wszystkie wyrazy zapisuje się wielką literą, poza rodzajnikami i przyimkami, chyba że są one pierwszym wyrazem.
Zamieszczanie fragmentów tekstów piosenek wymaga oddzielania poszczególnych wersów przy zapisie ich w jednej linii — najlepiej użyć w tym celu średnika.
Niemile widziane są długie, opisowe pytania, których nikomu nie będzie chciało się czytać oraz pytania z długimi odpowiedziami. Staraj się, by odpowiedź mieściła się w góra trzech wyrazach (ok. 30-35 znaków), a pytanie zawierało się w jednym krótkim, acz precyzyjnym zdaniu (ok. 200 znaków). Szczególnie dotyczy to haseł w Mieszaczu oraz pytań Pomieszanych. Unikaj także rozpoczynania pytań nadmiarowyi zwrotami „Jest to”/„Są to”/„Jak nazywa się” oraz kończenia poprzez „ to:” (zakończ po prostu kropką).
Wykluczone są pytania z przekleństwami w odpowiedziach. W przypadku wystąpienia wulgaryzmów w pytaniach (cytaty filmowe, teksty piosenek itp.), należy je odpowiednio „wygwiazdkować” (np. pozostawiając jedynie pierwszą i ostatnią literę), chyba że spowoduje to zniekształcenie pytania i brak jego czytelności — wówczas takie pytanie należy odrzucić. W przypadku przekleństw w quizie obrazkowym lub dźwiękowym — wybierz inne zdjęcie lub fragment.
Nie lubimy tzw. killerów, czyli pytań, na które odpowiedź zna tylko jego autor. Wiesz, że w bakach samolotów bojowych z okresu I Wojny Światowej mieściło się dokładnie 152,73 litrów paliwa? Cudownie, ale oprócz Ciebie i Tobie podobnych zapaleńców raczej nikogo to nie zainteresuje. Doceniamy Twoją wiedzę, jednak w trosce o, i tak już wystarczająco zszarpane, nerwy bywalców kanału podziękujemy za tego typu pytania. Podobnie w quizach typu Mieszacz i Pomieszany staraj się, by hasła nie były przesadnie trudne, a każda kombinacja liter równie prawdopodobna; w quizach Milionerowych, o ile nie jest to celem quizu, niech błędne odpowiedzi nie będą niejasne lub przesadnie zbliżone do poprawnej; zaś do Familiad, z uwagi na ograniczoną liczbę odpowiedzi, wybierz te najbardziej reprezentatywne. Pamiętaj, że quiz ma być przyjemną rozrywką i wnosić coś sobą. Staramy się nie ograniczać kreatywności autorów, lecz zawodnicy mogą zwyczajnie zrezygnować i przestać grać.
Uff, sporo tych wszystkich wskazówek, ale chcemy, by jakość Twoich pytań była jak najlepsza i gracze nie narzekali na nie podczas zgadywania i sprawiali Ci przykrość, zamiast grać.
Wszystkich autorów quizów zachęcamy do skorzystania z autorskiego programu Mieszacz, który służy do wymieszania listy pytań oraz potrafi także sprawdzić i poprawić format quizów (numerację, pty/opd, puste linie i in.) i niektóre wymienione powyżej błędy (m.in. znaki diakrytyczne). Może także posłużyć do ponumerowania „gołej” listy haseł dla quizu typu Mieszacz, a także służy pomocą przy tworzeniu pytań dla quizów typu Pomieszany mieszając treść pytań za Ciebie.
Ustalanie terminu zaprezentowania swojej premiery quizowej.
Kiedy przygotujesz już swoją własną premierę (quizy można układać także w parach, pod warunkiem zbliżonego wkładu pracy), to zdecyduj czy:
chcesz puścić premierę samodzielnie (zalecane)
Wówczas ustalasz z Operatorami kanału termin puszczenia premiery (w godzinach wieczornych 19-21) i o zadanej godzinie będziesz mieć czas dla siebie. Skrypty niezbędne do puszczenia premiery (dla mIRCa i irssi) wraz z dokładnymi instrukcjami są dostępne w poradniku puszczania quizów, zaś Operatorzy kanału zawsze służą pomocą i poradą odnośnie poleceń oraz obsługi skryptów quizowych. Po zakończeniu premiery należy ją przesłać na podany dalej adres e-mail wraz z tematem premiery, datą puszczenia i pełną listą wyników (proszę się upewnić, że zawierają wszystkich grających, a nie tylko pierwszą dziesiątkę lub trójkę), a w przypadku quizów obrazkowych i dźwiękowych dołącz także zaprezentowane pliki.
my puścimy premierę w Twoim imieniu
W tym przypadku prześlij plik z pytaniami na podany poniżej adres e-mail. Premiera zostanie puszczona w Twoim imieniu w pierwszy wolny termin przez któregoś z Operatorów.
Plik z quizem i wyniki z rozgrywki przesłać możesz w jeden z poniższych sposobów:
Najprościej wyślij wszystko na nasz e-mail . Pisząc tam możesz uzyskać także wszelkie informacje dotyczące pisania quizów jak i samego kanału.
Wyślij poprzez prywatną wiadomość do wilk. Plik dodaj jako załącznik do wiadomości lub ewentualnie wklej w treść, ale wówczas koniecznie otocz zawartość tagiem [code].
Użyj strony typu Pastebin. Koniecznie oznacz taką wklejkę jako UNLISTED, PRIVATE lub HIDDEN (najlepiej też ustaw czas wygaśnięcia wklejki na np. 1 tydzień). Następnie przekaż link do wklejki na IRC-u na priv do wilk albo wysyłając prywatną wiadomość do wilk.
Jeśli posiadasz, to wrzuć plik na swój dysk w chmurze typu Dropbox czy OneDrive. Wygeneruj link do udostępnienia zasobu, a następnie przekaż go na IRC-u na priv do wilk albo wysyłając prywatną wiadomość do wilk.
Wgraj plik na stronie typu Filebin czy WeTransfer. Link do udostępniania przekaż na IRC-u na priv do wilk albo wyślij prywatną wiadomością do wilk.
Uwagi końcowe.
Jeśli chcesz napisać quiz tematyczny, to zapoznaj się z listą quizów, które już się odbyły. Możliwe bowiem, że dany temat został już opracowany i wyczerpany. Najlepiej zapytaj się Operatorów, bo a nuż taki quiz mógł obejmować tylko niewielki fragment zagadnienia.
Jeżeli nie masz weny twórczej na cały quiz, a masz już przygotowane kilka pytań (a nawet i jedno dobre), to także możesz je do nas przesłać na adres e-mailowy lub w odpowiedni sposób zgłosić do Quizbota. Wówczas zostaną one dodane bezpośrednio do bazy, z pominięciem premiery (oczywiście po uprzedniej weryfikacji).
W przypadku quizów Familiadowych naprawdę bylibyśmy wdzięczni za osobny plik ze wszystkimi (lub możliwie wszystkimi) odpowiedziami.
Zapraszamy do układania quizów oraz luźnych pytań!
Poradnik opiera się o wcześniejszą pracę olka i Spankina.