Mieszacz
~ mieszacz pytań quizowych ~
aktualna wersja: v1.22, autor: wilk
~ mieszacz pytań quizowych ~
aktualna wersja: v1.22, autor: wilk
Program Mieszacz powstał w celu ułatwienia przygotowywania premier quizowych autorom pytań. Główną jego funkcją jest losowe mieszanie zestawów pytań oraz poprawianie najczęściej popełnianych błędów, zarówno w zakresie formatu quizu, jak i np. używania znaków diakrytycznych. Ponadto umożliwia dzielenie quizu na części oraz posiada wbudowany kreator szablonów quizów. Program rozwijany jest od 2006 roku i przeznaczony jest dla systemu Windows XP i nowszych. Podobny do poniższego opis jest też wbudowany w samą aplikację.
Dodatkowe pomoce: Poradnik dla autorów quizów ~~ Instrukcja dla puszczających quizy
Główne okno programu.
Program obsługuje większość podstawowych rodzajów quizów, takich jak: Dizzy, Mieszacz (zwany też Literakami), Familiada, Milionerzy oraz Pomieszany (rodzaj quizu będący połączeniem Dizzy oraz Mieszacza, który może być puszczany za pomocą Dizzy lub iQuizu).
Przykładowa praca z programem jest łatwa i szybka:
- Wybieramy typ quizu, który przygotowaliśmy, np. Dizzy — jest to konieczne, aby poprawnie przetwarzać plik oraz umożliwia weryfikację czy format jest poprawny dla danego typu quizu.
- Wczytujemy plik (w polach pod przyciskami powinna pojawić się nazwa pliku oraz liczba wczytanych linii wraz z wyliczoną liczbą pytań),
- Ewentualnie zmieniamy opcje zapisu, by odpowiadały naszym potrzebom,
- Zapisujemy zestaw pytań. Przy zapisie możemy zdecydować się na podział zestawu pytań na kilka plików.
Pamiętaj, by zawsze zapisywać pytania pod nową nazwą! W razie ewentualnej pomyłki nie utracisz wówczas pytań, często układanych przez wiele godzin.
Program wczytuje po jednym pliku naraz, lecz możemy użyć go także, aby zbudować z kilku plików tego samego typu jeden większy quiz. Dokonać tego możemy wybierając z menu „Plik” opcję „Wczytaj kilka plików” lub trzymając CTRL i klikając na przycisk „Wczytaj plik”
Podczas wczytywania quizu poprawiane są następujące rzeczy:
- zamienia polskie znaki diakrytyczne w stronach kodowych: UTF-8, Windows-1250 oraz ISO 8859-2 (Latin 2) na postać bez ogonków (ASCII); zamienione zostaną także umlauty,
- usuwa puste linie (same spacje lub enter), niemniej pozwala na puste odpowiedzi w Milionerach,
- poprawia znaki interpunkcyjne Worda (np. drukarskie cudzysłowy, pauzy, jednoznakowe wielokropki),
- redukuje wielokrotne spacje (np. „wyraz1 wyraz2”), zamienia na spacje znaki tabulacji oraz obcina puste spacje na początkach i końcach linii,
- koryguje błędne spacje w Familiadach przed i po „*” oraz usuwa puste odpowiedzi.
Kreator szablonów quizów.
Program posiada wbudowany skrajnie prosty edytor tekstu dostępny w menu „Plik” jako „Edytor pytań”, poprzez który można nanieść ad hoc poprawki we wczytanym już pliku lub też wprowadzić nowy quiz (wcześniej wybierz rodzaj quizu). Opcja „Nowy quiz” spowoduje zastąpienie obecnego quizu z zachowaniem aktualnego wyboru typu quizu.
Podział quizu na części.
Opcje programu
- Wybierając quiz typu Familiada standardowo jesteśmy ograniczeni do maksymalnie 10 odpowiedzi w najczęściej używanej wersji skryptu. Warunek ten jest sprawdzany przy ocenianiu poprawności formatu podczas jego wczytywania. Jeśli jednak quiz ma być puszczany na nowszym skrypcie, gdzie tego limitu nie ma, to zaznacz kwadracik obok nazwy, który wyłączy ten test.
- Wybierając quiz typu Milionerzy domyślnie program (i skrypt) zezwala na występowanie pustych odpowiedzi (te pomiędzy pytaniami są usuwane) podczas jego wczytywania. Jeśli jednak chcemy, by puste odpowiedzi były pomijane tak jak przy innych rodzajach quizów lub też plik ma uszkodzone znaczniki końca linii, to odznacz kwadracik obok nazwy, który wyłączy tę funkcję.
- „Pomieszaj kolejność pytań” — jest to jedna z głównych funkcji programu, której użycie polega na losowym przemieszaniu pytań przed zapisem. Naturalnie zachowana zostaje odpowiednia numeracja linii w Literakach.
- „Pomieszaj treść pytań” — opcja ta jest dostępna tylko dla quizów typu Pomieszany (gdy ma być puszczany na skrypcie Dizzy, bowiem skrypt iQuiz sam miesza pytania, quiz typu Literaki też sam miesza). Powoduje ona przemieszanie liter składających się na poszczególne wyrazy pytania, z zachowaniem podziału na wyrazy. Program stara się unikać sytuacji, w których wyraz końcowy wychodzi taki sam — wówczas miesza go ponownie.
- „Kotwicz cyfry i niektóre znaki” — opcja dodatkowa do powyższej. Gdy jest aktywna, to funkcja mieszająca pozostawia na swoim miejscu cyfry (np. rok) i niektóre znaki, takie jak nawiasy, cudzysłowy, przecinki, kropki, znaki zapytanie itd. Dzięki temu nie jest psuty kontekst pytania.
- „Pomieszaj kolejność odpowiedzi” — funkcja dostępna jedynie dla Familiad i Milionerów. W przypadku Familiad miesza kolejność odpowiedzi (pamiętaj jednak, że kolejność ta wpływa na ich wartość punktową!), a w przypadku Milionerów miesza błędne alternatywy (jest to w zasadzie niepotrzebne, gdyż dostępne skrypty robią to same przed wyświetleniem pytania).
- „Zapisz w formacie quizbota” — opcja w zasadzie tylko dla mnie; powoduje zapis pytań we wstępnym formacie, który jest potem przetwarzany na postać pytań dla Quizbota.
Jeśli brakuje Ci jakiejkolwiek funkcji w programie lub też zauważysz błędne jego działanie - napisz o tym na forum kanałowym lub wyślij mi wiadomość.